W zabawkach, rowerach i pompach przemysłowych – o zastosowaniu silników DC

Szukasz silników szczotkowych? Skieruj się tutaj.

Dużo rzeczy, których używamy na co dzień i bez których sporo czynności stałoby się trudniejszych, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, duże bądź malutkie, te silniki zrewolucjonizowały nasz sposób życia oraz pracy, a przeciętny obywatel najczęściej nie ma pojęcia, z jakich elementów złożone są ani jak pracują te urządzenia.

Silnik elektryczny na prąd stały – dokonanie czołowych innowatorów XIX wieku

Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest zmiana energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa informuje, że zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju istnieją od niemal dwustu lat i są wspólnym dokonaniem kilkunastu osób. Do ich konstrukcji, dalszego rozwoju i w efekcie ich wprowadzenia do szerokiego użycia w różnego typu urządzeniach, przyczyniły się badania oraz wynalazki znanych naukowców połowy XIX w., jak m.in. Gaston Planté, Zénobe Gramme oraz Thomas Edison. Silniki na prąd stały skonstuowane są ze wirnika, stojana, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, komutatora i szczotek. Współcześnie na co dzień wykorzystywane są również silniki bezszczotkowe, które głównie w związku z brakiem tego często ulegającego awarii elementu, są postrzegane za bardziej trwałe, bezpieczniejsze i są po prostu lubiane za bezgłośne działanie orazdużą niezawodność.

Gdzie stosuje się silniki elektryczne prądu stałego?

Powiedzieć, iż silniki na prąd stały są wykorzystywane w zasadzie wszędzie nie jest przesadą. Jeśli w domu posiadasz odtwarzacz CD/DVD czy też w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki elektryczneDC są podzespołem pociągów i samochodów sterowanych na odległość, a więc gadżetów, którymi zachwycaliśmy się w dzieciństwie i które niewątpliwie damy również naszym córkom oraz synom. Silniki tego rodzaju użyte są w dużych i małych pompach hydraulicznych niezastąpionych w wielu gałęziach przemysłu, przykładowo wydobywczej, budowlanej oraz produkcyjnej. W przyszłości, za sprawą silników DC poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już dziś te silniki poprawiają naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby modne rowery elektryczne, hulajnogi i segwaye. Silniczków DC używają też pasjonaci elektroniki do realizacji własnych zautomatyzowanych modeli z zakresu mechaniki oraz robotyki.

O ile silniki elektryczne na prąd stały o niskiej mocy bez trudu można nabyć w sklepach dla hobbystów czy z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego użytkowania dostępne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających niezawodne rozwiązania od cenionych marek.

Nasze dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]