Z czego składają się motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje?

Jeśli potrzebujesz motoreduktorów kątowych, skieruj się tu.

Motoreduktor to w najprostszych słowach nierozłączny układ napędowy zbudowany z silnika i przekładni. Jak funkcjonują motoreduktory i gdzie się z nich korzysta? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.

Motoreduktor – poznaj zasadę jego działania

Motoreduktory pozwalają wydajniej korzystać z silników elektrycznych jako napęd w najróżniejszych użyciach przemysłowych. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet do kilkuset razy, przy równoległym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Naturalnie efektywność przekładni z żadnym układzie nie będzie stuprocentowa, zatem zawsze powstaje niewielka różnica pomiędzy mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor mogą również wchodzić inne elementy jak sprzęgła czy hamulce. Niezaprzeczalną zaletą motoreduktorów jest fakt, że są to prefabrykowane zestawy, które można bez trudu dobrać z katalogu producenta tak, aby ich parametry perfekcyjnie pasowały do potrzeb danego projektu. Konstruktorzy nie tracą dzięki temu tygodni, a nieraz miesięcy, na czasochłonne wyliczenia oraz testy różnych układów elementów. W zależności od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do lekkich, średnich bądź sporych obciążeń, a także do krótkiego lub długiego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których zastosowano przekładnie wielostopniowe, można otrzymać niesłychanie wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilku tysięcy.

Cenieni producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich potencjalnych kombinacji

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane z użyciem kilku rodzajów silników (DC, AC, BLDC oraz bocznikowych), rozróżnia się je według typu przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory płaskie i walcowe (z przekładnią walcową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną).

Nie ma na pewno takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się zastosować motoreduktora jako układu napędowego. Czy to logistyka, przemysł lub produkcja żywności, dzięki motoreduktorom działają wielorakie automaty, jak podnośniki, aeratory, linie produkcyjne i dachy ruchome. Szerokie spektrum ich wielkości, mocy oraz rodzajów zastosowanych w nich silników i przekładni przyczyniła się do tego, iż liczbę potencjalnych kombinacji, które współcześnie oferują najpopularniejsi producenci motoreduktorów, trzeba liczyć już nie w setkach lub tysiącach, lecz wręcz w milionach.

Nasze dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]