Drzewa genealogiczne, czyli odpowiedź na pytanie skąd pochodzimy

Wiedza o dziejów rodu potrzebna jest do rozwinięcia poczucia własnej tożsamości. To na informacjach o krewnych budujemy świadomość własnego Ja. Znacznej części z nas całkowicie wystarczy wiedza o przodkach przekazywana z pokolenia na pokolenie przez rodziców i dziadków. Ale są jednak i tacy, dla których to nie wystarczy. W ich przypadku utworzenie drzewa genealogicznego jest rewelacyjnym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli praca wymagająca cierpliwości

Opracowanie drzewa genealogicznego rodu – zwłaszcza takiego sięgającego kilka pokoleń wstecz – bez wątpienia nie jest zaliczane do prostych. Odnajdywanie dat czy miejsc przyjścia na świat i śmierci kolejnych członków rodziny pochłania naprawdę ogrom pracy. Informacje zbierać można w zapomnianych archiwach miejskich oraz kartotekach prowadzonych przez parafie. Na ogół można przeglądać je bezpłatnie. Są jednak i takie miejsca, gdzie trzeba wnieść ściśle określoną opłatę. Koszt przygotowania drzewa genealogicznego zależny jest od ilości pokoleń, które zamierza się w nim ująć. Dobrze jest pamiętać, że cena poszukiwań może również wzrosnąć wraz z potrzebą dojazdu do kolejnych parafii lub urzędów miejskich położonych w różnych regionach kraju. Rzadko wszak rodzina od od wieków przebywa w tym samym miejscu.

Drzewa genealogiczne – dlatego powinno się je wykonywać?

Na wstępie wspomnieliśmy, że wiedza dotycząca swoich przodków jest wymagana do wytworzenia poczucia swojej tożsamości. Umożliwia w pełni stanie się częścią małej wspólnoty, którą jest rodzina. Sprawia to jednocześnie, iż przestajemy czuć się zagubieni w dzisiejszym świecie. To właśnie z tych przyczyn aktualnie naprawdę dużo Polaków decyduje się na opracowanie drzewa genealogicznego.