Co warto wiedzieć o obrączkach ślubnych?

W tym miejscu znajdziesz obrączki Kraków

Dla większości małżonków ceremonia ślubu jest niezwykle ekscytującym dniem życia. Obrzęd ten jednoczy Państwa Młodych do końca życia, a oznaką ich lojalności, zaangażowania i uczucia są obrączki ślubne, które wkładają sobie nawzajem na palce.

Obrączki ślubne – cząstka obrzędu ślubu od XIII wieku

Z początku nie było rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, skutkiem tego ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., na skutek czego obdarowanie żony pierścieniem stało się częścią sakramentu ślubu. Panowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki kilka wieków później, o czym jednakże niewielu wie. I chociaż uprzednio miały miejsce sytuacje, że wkładali pierścienie na dłoń kiedy wyrywali się na wojenne eskapady, aczkolwiek obyczaj ten upowszechnił się szerzej w XX w., a konkretnie w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć mężczyźnie, iż w ojczyźnie czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której winien pozostać wierny. W naszym kraju małżonkowie noszą obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, jednak w wielu krajach, jak przykładowo we Włoszech, w Irlandii, na Słowenii albo w USA, wsuwa się je na lewą rękę, którędy zgodnie z niegdysiejszymi zabobonami biegnie tzw. “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, narzeczeni wybierają i przymierzają obrączki ślubne wspólnie, jednak zwyczaj rekomenduje, że kobieta nie powinna finansować ich zakupu, ponieważ jest to zadanie narzeczonego.

Obrączki współcześnie

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się bardziej skromną estetyką. Na przestrzeni stuleci wykonywano je z przeróżnych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo lub stal) reprezentujące niezłomność miłości. Dzisiaj do ich sporządzenia stosuje się najczęściej platynę oraz złoto, które są symbolem zaufania do partnera. Owszem, ozdabia się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, jednak nadal najczęściej kupowane są ponadczasowe, gładkie złote pierścienie oraz subtelne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch rodzajów złota (np. białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek ślubnych, mają także nierzadko w ofercie grawerowanie artystyczne. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki dopisując do nich imię małżonka, datę ślubu czy też istotny dla młodej pary cytat.

Nasze dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]