Alternatywa dla zbierania monet – banknoty kolekcjonerskie

Szukasz banknotów kolekcjonerskich? Wejdź na goldbroker.pl.

Gdy mówimy o kolekcjonerstwie, jednym z natychmiastowych skojarzeń obok filatelistyki czy militarystyki jest zbieranie monet. Niemniej jednak monety to nie jedyne środki pieniężne, które budzą zainteresowanie kolekcjonerów. W połowie XX wieku popularna stała się notafillia, która zajmuje się badaniem oraz kolekcjonowaniem banknotów i innych papierowych środków płatniczych.

Banknoty – od dziesięcioleci imponują doskonałym wzornictwem

Pierwowzory papierowych środków płatniczych nie powstały na Starym Kontynencie, lecz w Chinach. Pierwotna ich wersja, zbliżona w swojej funkcji raczej do dzisiejszych weksli, wytworzona była ze skóry i pojawiła się ponad 2100 lat temu za czasów Dynastii Han. Banknoty w formie w jakiej funkcjonują obecnie uformowały się zaś między VII a XII w. za czasów Dynastii Tang i Dynastii Song. Służyły jako udogodnienie dla kupców, ponieważ dzięki nim mogli transportować towaru na duże odległości bez dodatkowego obciążenia w formie monet. Europejczycy po raz pierwszy usłyszeli o papierowych środkach pieniężnych z historii słynnych trzynastowiecznych podróżników, m.in. Wilhelm z Rubruk, jednak w państwach europejskich zaczęto posługiwać się nimi w szerszym zakresie między XVII a XVIII w. Z biegiem lat tę formę rozliczenia zobowiązań zaakceptowano wszędzie. Dopiero w XXI w. papierowe banknoty są wypierane przez coraz bardziej uniwersalną bankowość elektroniczną. Stąd też może bierze się coraz szersze zamiłowanie do banknotów jako obiektów kolekcjonerskich, ponieważ nie tylko mają one walory historyczne, lecz także artystyczną – od dziesięcioleci bowiem zachwycają drobiazgowym designem.

Banknoty kolekcjonerskie – wypuszczane w limitowanym nakładzie

Kolekcjonerzy banknotów, tak jak nimizmatycy, gromadzą najczęściej banknoty obiegowe z różnych krajów świata. Są one całkiem łatwo dostępne, chociaż koszt ich kupna bywa bardzo duży – wszystko zależne jest od daty ich wprowadzenia w obieg i stanu zachowania. Oddzielnym rodzajem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, emitowane w małym nakładzie, z reguły celem upamiętnienia ważnych zdarzeń czy wybitnych postaci z kręgu polityki, kultury i nauki. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 oraz 50 zł wypuszcza Narodowy Bank Polski. Upamiętniają one m.in. 28. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża (banknot 50 zł) czy 600. rocznicę narodzin Jana Długosza banknot 20 zł). Ciekawostką jest, że poza fenomenalną szatą graficzną, banknoty kolekcjonerskie mają podobne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, przykładowo nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby, znaki widoczne pod ultrafioletem i recto-verso.

Nasze dane kontaktowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]