Jak stosuje się zaczepy elektromagnetyczne

Elektrozaczepy stanowią ważny element konstrukcyjny instalacji domofonowych, drzwi wejściowych i furtek zarówno w blokach, zakładach pracy, domach prywatnych, jak i biurowcach. Jak one działają i z czego są wytworzone współczesne zaczepy elektromagnetyczne?

Zaczep elektromagnetyczny – postaw na pełne bezpieczeństwo

Elektrozaczep umożliwia zdalne otwieranie i zamykanie bramek lub drzwi, co strzeże konkretne pomieszczenia lub budynek przez ingerencją jednostek niepożądanych. Zaczepy elektromagnetyczne są szeroko wykorzystywane na klatkach schodowych domów mieszkalnych, przy bramach domów jednorodzinnych, a także w innego rodzaju obiektach, które należy strzec. Ze względu na to, iż zaczepy elektromagnetyczne są zazwyczaj zakładane na zewnątrz obiektów, obecne w sprzedaży produkty wyprodukowane są z najwyższej klasy metalu niepodatnego na rdzę i negatywny wpływ czynników atmosferycznych. Niezwykle znacząca jest też solidność tych elementów, bowiem są one poddawane obciążeniom o dużej sile – w przypadku zaczepów elektromagnetycznych użytkowanych w obiektach prywatnych muszą wytrzymać napór do 300 kg, natomiast przy systemach ciężkich aż do jednej tony.

Elektrozaczepy – jak wybrać idealny model?

Rodzaj zaczepu elektromagnetycznego należy dopasować do typu drzwi oraz struktury ościeżnicy. Na rynku wyróżniamy elektrozaczepy do drzwi lewych, prawych, a także modele do zastosowania przy drzwiach dwuskrzydłowych. Pomijając powyższe dostępne są produkty długie, krótkie, płaskie, kątowe, z wyłącznikiem i pamięcią. Nowoczesne modele posiadają również funkcję pozwalającą na czasowe pozostawienie otwartych drzwi.