Kantar – jaki rodzaj wybrać?

Więcej o kantarze sznurkowym na https://horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38

Kantar jest fragmentem uprzęży dla konia. Mylony jest z uzdą, gdyż jedyną różnicą pomiędzy nimi jest nieobecność wędzidła – elementu umieszczanego w pysku umożliwiającego przekazywanie sygnałów do stąpającego zwierzęcia. Kantar to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie praktycznie się nie rozstają. W następstwie tego powinien on być dobrany do profilu i wielkości głowy zwierzęcia oraz nie powodować u niego obtarć. Jak zatem znaleźć stosowny kantar? Na które jego atrybuty wypada zwrócić uwagę?

Kantar sznurkowy, a może podszywany – który wygodniejszy dla zwierzęcia?

W sklepach znajdziemy różne typy kantarów: taśmowe, podszywane, skórzane oraz sznurkowe. Te ostatnie, nazywane także halterami, są rekomendowane z uwagi na ogromną kontrolę, którą dżokej za ich pomocą może sprawować nad koniem. Dla zwierzęcia dużo bardziej wygodny jest natomiast kantar taśmowy albo skórzany. Jeszcze większą wygodę dają kantary podszywane – przykładowo prawdziwym lub sztucznym futerkiem, które da się ściągnąć celem wyczyszczenia. Taki kantar świetnie chroni przed tworzeniem się obtarć, a zarazem pozwala uwiązać konia na czas pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas spacerów czy tresury.

Kantary – jakie rozmiary są dostępne w sprzedaży

Produkowanych jest kilka rozmiarów kantarów dla koni. Najmniejszy rozmiar to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt i kucy miniaturowych. Następny to shetty (0), którego używają posiadacze pokaźniejszych źrebiąt, a także koni szetlandzkich. Kantar zwany pony (1) został natomiast stworzony dla kucy (np. walijskich) i rocznych koni większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary średnich rozmiarów i są odpowiednie między innymi dla trakenów, koni huculskich, półkrwi arabskiej oraz wielkopolskich. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla większych ras gorącokrwistych (np. śląskich) i ras zimnokrwistych (jak perszeron albo konie ardeńskie).

Nasze dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]