Łańcuchy samochodowe – rodzaje i zastosowanie

Kup łańcuchy na opony na ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14

Łańcuchy samochodowe znacznie zwiększają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest m.in. w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w innych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Niemczech i Polsce). Jak zatem rodzaje łańcuchów na koła można kupić?

Modele łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła klasyfikujemy najczęściej mając na uwadze ich zastosowanie. Wyróżniamy modele skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach terenowych, dostawczych, osobowych i ciężarowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się też grubością i przekrojem ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny), wzorem zaplotu oraz mocowaniem, które powinno być dostosowane do typu felgi. Różne są też tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Obecnie producenci używają przede wszystkim stali manganowej bądź tytanowej.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i na początku może być przyczyną sporego stresu. Aby się go ustrzec się, powinno się przećwiczyć tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Sama jazda z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Należy wystrzegać się buksowania kół, poruszania się po niezaśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 km/h. Korzystając z łańcuchów na koła, należy też koniecznie nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich użytkowania.

Nasze dane kontaktowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]