Literatura kryminalna – książki tworzą lepszy klimat niż serial i film

Dowiedz się więcej o książkach thrillerach.

Nie ukrywajmy, iż znacząca rzesza czytelników interesuje się przerażającymi opowieściami. Niektórzy preferują opowieści z pogranicza horroru, inni uwielbiają zagłębiać się w głębokie zakamarki zawiłych procesów myślowych seryjnych morderców oraz brutalnych zbirów. W zalewie platform streamingowych i podcastów, na których udostępnionych są setki produkcji opowiadających zainteresowanym zmyślone oraz prawdziwe historie, wciąż jedną z najlepszych dróg styczności z nimi pozostają książki kryminalne i thrillery.

Książki kryminalne oraz thrillery – dlaczego uwielbiamy straszne historie?

Pasjonat kryminałów i thrillerów od razu powie, że chodzi o błyskawiczny zastrzyk adrenaliny. Oglądając czy czytając horrory chcemy na jakiś czas pozwolić ponieść się głębokiemu uczuciu niepokoju, którego rzadko doświadcza się na co dzień. Nie ma dziś dla człowieka w naturze większych zagrożeń, a jeśli już się czymś stresujemy to zwykle zdrowiem, utratą zatrudnienia lub finansami. Jeśli nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie przeżywamy momentów, w których ciało wytwarza w sporych ilościach adrenalinę, określaną jako hormon przetrwania i stresu. A właśnie odczuwanie lęku uczy nas radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Nie bez powodu baśnie braci Grimm i Andersena mają często tak niepokojący i okrutny wydźwięk – w ten sposób historie te uczyły dzieci o zagrożeniach codziennego życia, uświadamiając je zarazem, iż dobro nie zawsze zwycięża.

Książki thrillery – lepsze niż podcast

XXI w. to wiek natychmiastowej rozrywki. Odbiorcy, jeśli znajdą na nią czas, poszukują filmu na wieczór lub mini serialu, którego obejrzenie zajmie maksymalnie parę godzin. Zwolennicy mrocznych kryminałów i horrorów są praktycznie rozpieszczani wyborem produkcji tego rodzaju, które dostępne są na bardziej czy mniej znanych platformach VOD. Co godne uwydatnienia, nierzadko te filmy i seriale są oparte na głośnych książkach, ale nie są tak dobre jak pierwowzór i ich oglądanie nie daje podobnej radości jak przeczytanie oryginału. Książkę, w szczególności powieść horror lub kryminalną, konsumuje się odmiennie niż film fabularny – wolniej, czyli z większą atencją. W książce każde wtrącenie, dialog bądź postać (nawet ta ostatniego planu) kształtuje klimat snutej historii. Strach wywoływany jest u czytelnika zazwyczaj powoli, ale umożliwia to precyzyjniejszą analizę przedstawionych wydarzeń oraz relacji bohaterów. Jeżeli więc masz czas i uwielbiasz czytać, daj się ponieść horrorom, thrillerom oraz książkom kryminalnym.

Nasze dane kontaktowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa