Oczyszczacz powietrza – kiedy i dlaczego warto go używać?

Problem pułu zawieszonego w atmosferze zagościł już w świadomości zwykłego Polaka i rzadko jest bagatelizowany. Mieszkańca naszego kraju mają świadomość, iż jakość powietrza, którym każdego dnia oddychamy, ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Tak długo jak nie zostaną wdrożone systemowe rozwiązania, każdy musi zadbać o swoje zdrowie, na przykład poprzez korzystanie z oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacze powietrza – to już nie nowość na rodzimym rynku

Im bardziej zurbanizowany region, tym większe jest ryzyko obecności znacznej kondensacji PM2,5 oraz PM10, innymi słowy tzw. pyłów zawieszonych. Na rozwój licznych schorzeń układu oddychania podatni są szczególnie mieszkańcy większych aglomeracji miejskich lub terenów w sąsiedztwie fabryk wypuszczających do atmosfery pokaźne ilości owych pyłów. Cykliczne korzystanie z oczyszczaczy powietrza jest sposobem na znaczne zmniejszenie niekorzystnego oddziaływania pyłów na zdrowie. Oczyszczacze powietrza wielu renomowanych producentów, jak np. Webber, Wood’s czy Blueair, od lat obecne są w asortymencie wielu sklepów, więc nie jest to obecnie coś nowego na rynku. Co interesujące, poza filtrowaniem z atmosfery pyłów, nieraz posiadają one także inne dodatkowe funkcje.

Nawilżanie oraz detekcja CO2 – dodatkowe funkcje oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza sprzedawane są w różnych rozmiarach, w związku z tym bez problemu kupimy sprzęt właściwe do danej kubatury pomieszczenia. Oczyszczacze są niezbyt duże, toteż bez ograniczeń daje się je przenosić między pomieszczeniami. Oprócz odfiltrowywania z powietrza pyłów PM2.5 i PM10, wychwytują one też zarazki oraz grzyby, które mogą wywoływać rozmaite reakcje alergiczne lub choroby, a także szkodliwy formaldehyd. Mnóstwo oczyszczaczy powietrza oprócz tego jonizuje i nawilża powietrze, co wytwarza w domu orzeźwiającą atmosferę, a równocześnie zapewnia lepszy sen. Część oczyszczaczy posiada też detektory ostrzegające o wysokim stężeniu dwutlenku węgla. Korzystanie z oczyszczacza powietrza poleca się głównie alergikom.