Rolety wewnętrzne – jakie zamówić do domu

Odmiennie od mieszkańców krajów skandynawskich, w Polsce przyzwyczailiśmy się do przesłaniania okien. Dbamy tak o naszą prywatność, ale również pozwala to regulować ilość promieni słonecznych wpadających do pomieszczeń mieszkalnych. Tradycyjnie do zakrywania okien korzystamy z zasłon i firanek, jednak w ostatnich kilkunastu latach coraz częściej wybieramy rolety wewnętrzne, które zakładamy na okna.

Jakie typy rolet wewnętrznych znajdziemy w sklepach internetowych?

W sklepach internetowych i stacjonarnych dostępny jest bogaty wybór różnych rodzajów rolet: rzymskich, zaciemniających, ściennych i okiennych. W wielu z nich zakupimy także wszystkie niezbędne akcesoria, tj. kółka z żabkami, rozety, wsporniki ścienne i sufitowe czy karnisze metalowe. W jednym sklepie jesteśmy w stanie dobrać pełen zestaw konieczny do założenia rolet. A to, jakie rolety będą nam odpowiadać, będzie już zależne od naszych potrzeb. Miejmy jednak na uwadze, by robić przemyślane zakupy. Przykładowo, rolety rzymskie ładnie wyglądają na niedużych oknach, jednak nie poleca się ich osobom cierpiącym na alergię. Na roletach rzymskich łatwo zbiera się kurz, ponieważ robione są one z tkanin zasłonowych i firanowych.

Rolety dzień i noc – promienie słoneczne pod kontrolą

Do kontroli nad dopływem światła do pokoju służą rolety dzień i noc. Sprawdzą się w większości pomieszczeń: w salonie, biurze, pokoju dziecięcym, a także w łazience. Takie rolety mają przemienny splot pasów zaciemniający i transparentnych. Wiele możliwości ich ułożenia względem siebie pozwala na regulację ilości promieni słonecznych, które będą przez nie przechodzić. Co ważne, regulacja ma miejsce bez potrzeby podnoszenia i opuszczania rolet! Z kolei popularne rolety zaciemniające pozwalają na całkowite zaciemnienie pokoju, ponieważ zrobione są z materiału, które nie przepuszcza promieni słonecznych. Rolety zaciemniające przydadzą się przede wszystkim w sypialni.

Rolety na wymiar – o czym pamiętać

Nasze okna nie zawsze muszą mieć standardowe rozmiary i zdarzyć się może, że rolety w rozmiarach oferowanych przez producenta nie będą pasować. Wtedy pozostaje nam zamówić rolety na wymiar. Dbajmy przy tym, aby właściwie zmierzyć rozmiar okien, ponieważ niewłaściwie dopasowane rolety nie spełnią swojego zadania, do tego będą mało estetyczne. Jeśli więc brak nam doświadczenia lub nie potrafimy obliczyć wymiarów rolet, wezwijmy na pomoc fachowca.