Smaczna żywność, która wytrzyma wiele miesięcy – o kiszonkach

Co powinieneś wiedzieć o przetwory warzywne producent?

Kiszonki warzywne są tak głęboko związane z tradycyjną kuchnią polską, że uważamy, iż jest to typowo słowiański specjał, rzadko przyrządzany w innych krajach świata. Tymczasem domowe kiszonki popularne są nie tylko na terenie Europy, ale także w Azji oraz w Ameryce Północnej i Południowej.

Kiszone przetwory z warzyw – czyste zdrowie na naszym stole

Według historyków proces zabezpieczenia żywności poprzez ich zanurzenie w solance, w soli bądź w roztworze octu, znany jest ludzkości od ponad 4 tysiącleci. Technika ta przypuszczalnie nie wywodzi się nawet z Europy, a z terenów dawnej Mezopotamii. Żywność poddana fermentacji mlekowej nie psuje się, gdyż niskie pH roztworu, w którym się ją zanurza, powstrzymuje namnażanie się bakterii gnilnych. Kilka wieków temu była to perfekcyjna metoda, żeby wydłużyć okres przydatności do konsumpcji ryb, warzyw oraz mięsa niekiedy o kilka miesięcy. W związku z tym przyjął się obyczaj produkowania m.in. kiszonek z myślą o miesiącach zimowych. Kwaszonki od początku swojej obecności słyną z aspektów prozdrowotnych, co rzecz jasna jest prawdą. Wyróżniają się one m.in. dużą zawartością witaminy C, stąd też żeglarze statków, które zaopatrzone były w kiszonki, rzadziej chorowali na gnilca. Co interesujące, w języku polskim kwaszonki warzywne określa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… pasza dla zwierząt np z kukurydzy czy bobiku.

Kiszonki na świecie

Najczęściej spotykanym kiszonym warzywem jest ogórek, którego używa się w kuchni w zasadzie w większości rejonów świata, nawet w Kanadzie oraz w Stanach zjednoczonych, gdzie ten typ przetworów z warzyw nie cieszy się szeroką popularnością. Jednakże pickle są tam bodajże niesłychanie lubianym dodatkiem do hot-dogów, kanapek oraz hamburgerów. W naszym kraju prócz ogórka, równie popularne są kiszone buraki i kapusta, z których korzysta się do przyrządzania zup oraz surówek. Jednakże to nie jedyne warzywa, które można kisić. W różnych rejonach świata kisi się m.in. pomidory, marchew oraz owoce (przykładowo oliwki).

Solanka i ocet wpływają na smak oraz teksturę warzyw, dodając im chrupkości i kwaśności. Kwaszonki nie tylko warzywne, z czasem lat stały się podstawą lub znaczącym dodatkiem do tysięcy przepisów lokalnych. Trzeba pamiętać, iż smak kiszonych przetworów bywa inny w poszczególnych rejonach świata, ponieważ zależy on od dodatków do zalewy, które stosuje się w trakcie kwaszenia. Dlatego też ogórek kiszony wedle tradycyjnej polskiej receptury, miał inny smak niż ten zakiszony np. w Indiach.

Nasze dane kontaktowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]