Fundamenty to na pewno kluczowe części domu. W przypadku zniszczenia okażą się zagrożeniem dla całego budynku. Największym zagrożeniem dla fundamentów jest wilgoć, gdyż może prędko je uszkodzić, zaś skutki tego będą odczuwalne dla wszystkich mieszkańców. Chcąc temu zapobiec należy już podczas planowania domu pomyśleć o izolacji fundamentów – przez to w późniejszych latach nie będą niezbędne drogie oraz bardzo złożone naprawy. Rezultaty mokrych ścian są szczególnie widoczne na najniższych piętrach budynku. Jak jednak je odróżnić? Które metody umożliwią ich uniknięcie?
Izolacja fundamentów – czemu tak istotna?
Jak przed momentem nadmieniliśmy, zawilgocenie może okazać się naprawdę niebezpieczne dla domu. Jeśli woda podniesie się do ścian, pierwszym symptomem będzie odpadanie tapet, które jest kłopotem nie tylko estetycznym. Bardzo prędko wszak ściany zajmują grzyby oraz porosty, zaś te potrafią być bezpośrednim niebezpieczeństwem dla życia lokatorów budynku. Szczególnie groźne są dla ludzi z alergiami oraz chorobami systemu odpornościowego, bo u nich nierzadko skutkują nawet śmiercią. Właśnie dlatego tak ważne jest to, by fundamenty zostały odpowiednio zabezpieczone przed niekorzystnym wpływem wilgoci. Które techniki na to pozwalają?
Izolacja fundamentów – w jaki sposób się ją robi?
Odróżniamy dwie główne metody izolacji fundamentów – w poziomie i pionową. Pierwsza chroni przed podciąganiem wilgoci oraz niszczeniem ścian. Pionowa natomiast chroni fundamenty przed deszczem i wodą podziemną. W zależności od rodzaju niebezpieczeństwa, izolacja fundamentów jest lekka, średnia oraz ciężka – ta trzecia wykorzystywana jest przede wszystkim na obszarach, na których często obserwuje się podtopienia. Ważne jest także to, które materiały będą wykorzystane do izolacji fundamentów, dlatego bezwzględnie należy sięgać po produkty doświadczonych producentów.