Formowanie konstrukcji z betonu – sklejka szalunkowa

Zobacz, gdzie nabyć sklejki szalunkowe

Deski szalunkowe to kluczowy moduł szalunków. Tę funkcję mogą pełnić zwykłe deski drewniane lub płyty wyprodukowane z innego materiału, jakkolwiek najczęściej używana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można zatem postawić budynki ze ścianami wykonanego z tego materiału. Szalunki są też wykorzystywane w budowlach murowanych, gdzie umożliwiają utworzenie otworów na stolarkę, tj. okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeśli jej potrzebujemy, a nie chcemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach na ogół wykorzystywane były deski z bloków drewna. Te jednakże były kosztowne, a przy tym nie posiadały wymaganych parametrów – zwykle nie najlepiej radziły sobie z zawilgoceniem. Dlatego współcześnie używana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z przeróżnych gatunków drewna – przeważnie z olchy, brzozy lub topoli. W ofercie producentów znajdziemy różnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, do których produkcji stosuje się żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Inny często stosowany rodzaj to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Firmy budowlane posiadają z reguły swoją sklejką szalunkową wraz z częściami umożliwiającymi jej łączenie. Jeżeli jednak planujemy budowę domu lub garażu własnymi siłami, nie ma konieczności kupowania wszystkich części szalunków – można je wynająć, np. w Małopolsce przez stronę ABCszalunki.pl. Poza samej sklejki szalunkowej, firma oferuje też wynajem innych akcesoriów niezbędnych do ustawienia szalunków – między innymi łączników oraz głowic.

Nasze dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]