Hydroizolacja których elementów obiektów budowlanych jest konieczna

W trakcie budowy dowolnego obiektu, obojętnie czy jest to biurowiec czy dom jednorodzinny, już na etapie planowania należy zadbać o właściwe zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Woda, która z biegiem lat może przedostać się do niepoprawnie bądź w ogóle niezabezpieczonych murów zmniejszy ich wytrzymałość i zdolność do izolacji cieplnej, a także doprowadzić do rozkwitu niebezpiecznych dla zdrowia pleśni oraz grzybów.

Które elementy budynku powinno się zabezpieczyć hydroizolacją?

Do głównych elementów, jakie trzeba zabezpieczyć przed wilgocią należą przede wszystkim dachy, fundamenty, balkony, piwnice i tarasy, a zatem te części struktury, które mają bezpośrednią styczność z albo opadami atmosferycznymi. Każda budowa obiektu winna być poprzedzona stosowną ekspertyzą i konsultacją z ekspertami, którzy podpowiedzą, jakie elementy potrzebują ochrony przed wilgocią i jakiej technologii należy użyć w stosunku do danych segmentów konstrukcji. Na przykład, na ścianie fundamentowej z betonu tworzy się izolację przeciwwodną, pokrywając ją powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej od środka i z zewnątrz), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W stabilnych ścianach z dziurawki, pustaka wypalanego czy cegły zaleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wilgoci. Natomiast tarasy hydroizoluje się wielowarstwowo, mając na uwadze to, by każda warstwa miała spadek zapobiegający kumulacji wody między nimi i odprowadzający ją do kanału. Podobnie hydrolizuje się także balkony.

Hydroizolacja – komu ją powierzyć?

Ważne jest, by projektowanie hydroizolacji, polecić doświadczonej ekipie, mającej długoletnie doświadczenie w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Deweloperzy, generalni wykonawcy oraz inwestorzy skorzystają na współpracy ze profesjonalistami w czasie prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem zbiorników, przemysłowych obiektów żelbetowych oraz budowli w systemie „białej wanny”, a także montażem węży iniekcyjnych, taśm dylatacyjnych, uszczelek pęczniejących czy taśm PVC. Natomiast na zamówienie zarządców istniejących budynków ekipa ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. naprawą, inwentaryzacją i uszczelnieniem przecieków wody, naprawą tarasów i balkonów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami oraz uszczelnieniem podszybii windowych.