Hydroizolacja ściany i płyty fundamentowej jest niezbędna

Zabezpieczenie fundamentów przed szkodliwym wpływem wody, wilgoci i chłodu jest jednym z najważniejszych etapów budowy stabilnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć penetrująca mury z czasem doprowadzi do uszkodzenia ich struktury, a wykwity grzybów oraz pleśni z biegiem czasu odbiją się niekorzystnie na samopoczuciu ich rezydentów.

Komu zlecić realizację izolacji fundamentów?

Planując budowę obiektu, warto zostawić opracowanie najlepszego sposobu hydroizolacji ekspertom, którzy mają wieloletnie doświadczenie nie tylko w zabezpieczaniu przed wodą nowych budowli, ale również w odtwarzaniu hydroizolacji w tych już istniejących. Mają oni wiedzę, jakich błędów wystrzegać się oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się idealnie w konkretnej sytuacji. Wszak wykorzystanie stosownych technik izolacji fundamentów może różnić się w zależności, czy zamierzane jest wykonanie ścian i ław fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych bądź osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Istotna jest także dokładna analiza warunków wodnych na terenie, na którym zamierzana jest budowa. Za jej pomocą można określić czy nieodzowna jest izolacja przeciwwilgociowa (realizowana na gruntach, w które woda w mgnieniu oka wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy może przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się niebezpieczeństwo podtopień lub podłoże jest na tyle spoiste, iż po opadach fundamenty mogą dłuższy czas stać w wodzie).

Metody zabezpieczenia fundamentów

Zależnie od typu fundamentów, do ich protekcje przed wilgocią wykorzystuje się różne metody. Płytę fundamentową, na której zazwyczaj stawia się budynki tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można izolować od spodu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Natomiast nową ścianę fundamentową z betonu można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najlepiej zastosować ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian murowanych najlepiej zda egzamin użycie izolacji pionowej i poziomej, która zablokuje kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonawstwo hydroizolacji fundamentów również powinno się pozostawić profesjonalistom, gdyż kardynalnym błędem mniej wykwalifikowanych ekip jest lekceważenie wskazówek wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (m.in. tych dotyczących wymogów i sposobów aplikacji materiałów izolacyjnych) albo wykorzystanie ich tanich zamienników, nie mających podobnych właściwości wodochronnych. Nieodpowiednie ukończenie prac czy zastosowanie materiałów nieadekwatnych do stopnia obciążenia wilgocią może skutkować, iż będzie ona nieefektywna.