Konserwacja i wymiana okien zabytkowych – zleć to specjalistom

Kup okna zabytkowe drewniane na www.oknostol.com.pl.

Okna zabytkowe najczęściej wyglądają znacznie korzystniej niż te wytwarzane współcześnie więc są niewątpliwą ozdobą obiektów. Walory estetyczne to oczywiście ich nie jedyna dobra strona, zaś na ich wartość w znacznym stopniu wpływa także metryka. Tak jak inne przedmioty zabytkowe, także okna powinny być konserwowane według prawa – ich remontu nie możemy wykonywać samodzielnie z zastosowaniem dostępnych w sklepach surowców. Czym jednak wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto może przeprowadzić takie prace?

Charakterystyka okien zabytkowych

Okna zabytkowe zwykle mają więcej dekoracji niż współczesne. Rzadko są też uchylane, co powoduje, iż niezbędne stają się lufciki, z użyciem których można wentylować pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, wykonane są zwykle z drewna – surowca, który ma wiele zalet, ale potrzebuje regularnych remontów, a oprócz tego nietrudno go uszkodzić. Dlatego tak istotne są kwalifikacje specjalistów naprawiających okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak znaleźć fachowca?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają budowę skrzynkową, a ta wymaga najwyższych kwalifikacji – taki rodzaj okna charakteryzuje się bowiem zastosowaniem różnych, obecnie już nieczęsto spotykanych, sposobów. W związku z tym, nawet najlepsi stolarze nie mogą serwisować okien zabytkowych, jeżeli nie posiadają dokumentów potwierdzających ich kwalifikacje, które zostały nadane przez odpowiedni organ – w przeciwnym wypadku mogą otrzymać wysokie kary.

Nasze dane kontaktowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]