Masz problem z wilgotnymi murami? Wynajmij ekspertów od osuszania ścian

Nawet gdy obiekt budowlany ustawiony jest na obszarze, gdzie wody gruntowe występują stosunkowo nisko, niewykluczone jest niebezpieczeństwo, iż z biegiem czasu mury będzie przenikać woda. Może się to wydarzyć też bez ostrzeżenia w wyniku zalania przez zniszczoną instalację hydrauliczną bądź z powodu podtopienia, a czasem pojawienie się wilgoci następuje stopniowo w następstwie uszkodzonej lub źle wykonanej hydroizolacji murów.

Osuszanie murów – w pierwszej kolejności identyfikacja przyczyn

Wilgotne mury nie znaczą od razu, iż budynek nie nadaje się do zamieszkania. W pierwszej kolejności powinno się rozpocząć od wykrycia przyczyn powstawania wilgotnych zacieków. We wnętrzach takich jak niewietrzone piwnice, kuchnie i toalety wykwitająca na ścianach pleśń jest częściej następstwem przecieków z uszkodzonego dachu albo tarasu lub skraplania się pary wodnej. Takie sytuacje wymagają użycia jednego lub wielu rozwiązań: przywrócenia poprawnej cyrkulacji powietrza we wnętrzach, ogrzania murów, ocieplenia ścian, osuszania kondensacyjnego, zastosowania powłok paroszczelnych bądź poziomych blokad przeciwwilgociowych. Niestety na terenach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i penetrują fundamenty oraz ściany budowli lub gdy doszło do zalania w wyniku powodzi (względnie silnych opadów atmosferycznych), osuszenie ścian stanowi już zadanie dla ekspertów z obszaru hydroizolacji.

Różne sposoby osuszania murów

Specjaliści, którzy posiadają rozległe doświadczenie w osuszaniu ścian zarówno budynków mieszkalnych, jak i użytkowych, rozpoczynają swoją pracę od oceny przyczyn zawilgocenia i kondycji podmokłych murów. Jest to podstawa do wskazania odpowiednich sposobów i materiałów służących do osuszenia. Zawilgocenie obiektu ceglanego, którego tynki puchną i wykruszają się, a na murach tworzą się zacieki, zapewne spowodowane jest kapilarnym przenikaniem wilgoci przez ściany. Po niezabezpieczonych murach z cegły woda wspina się w górę – czasami wręcz na parę metrów. Zdarza się to nierzadko, zwłaszcza w starych budynkach, aczkolwiek można na to zaradzić przywracając hydroizolację poziomą murów, która wstrzyma podnoszenie się wody wzwyż. Kolejnym etapem, rzecz jasna po należytym przygotowaniu ścian, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz wykonanie izolacji pionowej.

Sprawne osuszenie murów polega niekiedy odtworzenia hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem wykwalifikowanego zespołu jest wtedy odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, pozbycie się zniszczonej izolacji bitumicznej, papy termozgrzewalnej bądź mat bentonitowych, a następnie naniesienie izolacji pionowej elastycznej albo mineralnej. Częstokroć konieczne będzie też odtworzenie łączenia izolacji ścian z izolacją pozostałych modułów budynków, jak ściany żelbetowe, przepusty kabli oraz stropy żelbetowe.