Szalunki – obowiązkowy element na każdej budowie domu

Chcesz kupić szalunki Kraków? Skieruj się tu

Szalunki to nic innego, jak konstrukcja o charakterze tymczasowym, którą najczęściej robi się z desek. Może ona być wykonana również z drewnianych płyt, które wykonane zostały z drewna cechującego się gorszą jakością. Nie brak jest firm, które decydują się na wykonywanie szalunku z elementów wykonanych z metalu, ale takie działanie nie jest zbyt popularne. Deskowanie – bo właśnie tak również nazywane są szalunki – sprawia, że mieszanka, która została wylana, zyskuje pożądany kształt. Szalunki usuwa się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Sięgając po szalunki, można też skutecznie podtrzymać zbrojenie, które będzie utrzymane do czasu, gdy wylana mieszanka ostatecznie zastygnie.

Szalunki – jak się je wykonuje?

Wszystkie konstrukcje z betonu robi się na budowie w specjalnych formach, czyli właśnie szalunkach. W pierwszym etapie prac konieczne jest zrobienie szalunku, który następnie zostaje wypełniony odpowiednio dobraną mieszanką betonu. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie zbrojenia. Wykonuje się je jeszcze zanim mieszanka zostanie wylana. Szalunki wyjmowane są dopiero wówczas,gdy mieszanka mocno zwiąże. Na ogół potrzeba na to od mniej więcej dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki robi się między innymi w przypadku fundamentów, wykonanych z betonu cokołów ogrodzeń i stropów z żelbetonu. Mają więc bardzo duże zastosowanie, a budowa bez ich wykorzystania nie posuwałaby się tak sprawnie.

Szalunki – jakie moduły konieczne są do zrobienia szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Wymagane są również specjalne podpory oraz dźwigary. Nieraz zdarza się, że niewielkich rozmiarów przedsiębiorstwa budowlane nie są w posiadaniu własnego systemu szalunkowego. Wówczas wyjściem okazuje się być skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy , które specjalizują się w zaopatrywaniu ekip budowlanych w dźwigary, mocowania oraz sklejkę.

Nasze dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]