Lampa do czytania

Czytanie wyzwala w nas kreatywność, poszerza zasób słów, wpływa na koncentrację i pamięć. Czytać można w zasadzie wszędzie, jednak większość z nas zostawia sobie tę czynność na wieczór. Kiedy świat spowija mrok, lektury stają się naszymi wieczornymi towarzyszami. Przenoszą w inny świat i dają dużą dawkę przyjemności. O tym, dlaczego warto zadbać o odpowiednie oświetlenie podczas czytania i które lampy są do niego najlepsze, odpowiadamy poniżej.

Lampka do czytania – jaka moc i żarówka?

Dobrze dobrane oświetlenie do czytania pozwala odpowiednio się zrelaksować, ale i skupić uwagę na książce czy gazecie. Nie może być oślepiające ani jednocześnie zbyt ciemne. W przeciwnym razie zamiast wspomóc wzrok dodatkowo go obciąży.

Wybierając lampę do czytania, warto zwrócić uwagę na takie parametry jak:

  • Moc żarówki – wartość określana względem ilości pobieranej energii w tradycyjnych źródłach. Żarówki do lektury powinny oddawać delikatne, lekko żółte światło. Do typowego czytania wieczornego wystarczą w zupełności źródła o mocy 40W, jednak do przeglądania projektów, czy dokumentacji, już może być to niewystarczające.
  • Strumień świetlny – ocenia całkowitą moc światła emitowanego przez lampę wykorzystującą technologię LED.

Przeliczając klasyczne źródła na nowoczesne, warto wziąć pod uwagę poniższą tabelę, określającą standardy według Unii Europejskiej:

Moc żarówki wolframowej [W]

Ilość odpowiadających jej lumenów LED [lm]

15

136

25

249

40

470

60

806

75

1055

100

1521

150

2452

200

3452

Do czytania nie poleca się dobrze znanych świetlówek, które podczas dłuższego czytania szybko męczą wzrok. Częściej polecane są właśnie żarówki działające w technologii LED. Przewaga LED nad tradycyjnymi źródłami jest znacząca. Nowoczesne lampy LED zapewniając wyższy strumień świetlny, gwarantują jednocześnie niższe zużycie energii. Dzięki temu mogą generować nawet 90% mniej energii przy tej samej mocy świetlnej! Wybierając odpowiedni typ żarówki, pamiętajmy, że im wyższa ilość lumenów, tym większa jej moc.

Jeśli na opakowaniu żarówki LED nie ma określonej mocy odpowiadającej tradycyjnym watom, można przyjąć zasadę -50%, czyli np. chcąc uzyskać efekt podobny do 36 W, należy kupić źródło LED 18 W. Zazwyczaj uznaje się, że dobra lampka do czytania powinna mieć ok. 500 lumenów, czyli standardowo właśnie ok. 40 W.

Chcąc z kolei przeliczyć moc tradycyjnej żarówki na moc żarówki LED i tym samym ilość odpowiadających jej lumenów, należy kierować się poniższymi danymi:

Moc tradycyjnej żarówki

Moc żarówki LED

Ilość lumenów

25 W

2-3W

200 – 250 lm

40 W

4-5 W

300 – 500 lm

60 W

6-8 W

500 – 800 lm

75 W

8-10 W

800 – 1100 lm

100 W

11-15 W

1100 – 1500 lm

150 W

15-25 W

1500 – 2500 lm

Lampka nocna do czytania w łóżku

Czytanie w łóżku jest wygodne, jednak jeśli nie zapewnimy sobie odpowiedniej dawki oświetlenia (szczególnie wieczorem), może być męczące dla oczu. Kiedy nie chcemy korzystać wyłącznie z głównego oświetlenia lub jest ono niewystarczające, warto sięgnąć po nocną lampkę.

Do czytania w łóżku najlepsze będą te modele emitujące delikatne światło o ciepłej barwie. Zainstalowana żarówka powinna mieć dość niską moc. Nie rażąca, a zarazem dająca odpowiednią dawkę światła to taka w okolicach wspomnianych 40 W. Dobrze jest, jeśli lampka przeznaczona do czytania w łóżku jest energooszczędna, a jej ramię lub sam klosz regulowane są w zakresie kąta padania światła.

W zależności od typu łóżka, potrzeb i ilości miejsca przeznaczonego na tego typu oświetlenie, można wybierać spośród lampek nocnych stołowych, lampek z klipsem, kinkietów i lampek ściennych nad łóżko.

Kobieta czytająca książkę przy lampce nocnej

Najbardziej klasyczne lampki nocne zazwyczaj stawiane są na niewielkich stolikach w okolicach łóżka. Wyposażone w niewielkie żarówki, otoczone kloszem (najczęściej materiałowym), uwalniają subtelne światło potrzebne do nocnego czytania. Nowoczesne lampki nocne przybierają różne kształty, jednak zasadniczo zachowują swoją kompaktową formę. Najczęściej występują w formie ozdobnej, ekstrawaganckiej lub nowoczesnej.

Kinkiety i niewielkie lampki ścienne montowane nad łóżkiem nie wymagają dodatkowej przestrzeni ani stolika. Świetnie prezentują się zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrzach. Dopasowane do oświetlenia górnego, dopełniają znakomicie całej aranżacji.

Lampka ze specjalnym zaciskiem pozwala naprowadzić strugę światła w konkretnym kierunku. Przyczepione do boku ramy łóżka, umożliwia czytanie, nie przeszkadzając w odpoczynku innym osobom znajdującym się w pomieszczeniu.

Nowoczesne oświetlenie do czytania – lampa podłogowa lub stojąca

Tym, którym zależy na oświetleniu większej powierzchni, polecamy lampy podłogowe. Zwane też stojącymi ustawiane są najczęściej w salonach lub sypialniach. Mogą zastąpić oświetlenie główne, a zarazem doświetlić wyłącznie określoną część pomieszczenia.

Podłogowe lampy LED nie tylko są w stanie umilić wieczór z książką, ale także świetnie spełniają się w roli dekoracji. Tu sprawdzają się niezwykle popularne ostatnio lampy sztalugowe, lampy podłogowe w stylu skandynawskim, czy lampy reflektorowe. W tradycyjnych wnętrzach idealne komponują się lampy z tradycyjnymi kloszami – na przykład te w stylu nowojorskim lub glamour. 

Dziecięca lampka do czytania książek

Większość dzieci uwielbia wieczorne czytanie tuż przed zaśnięciem. Górne oświetlenie w tej sytuacji może być jednak dla nich niekomfortowe. Tu pomocne mogą okazać się niewielkie lampki dziecięce instalowane na ścianie nad łóżkiem lub ustawione na półce. Pozwalają spokojnie przeczytać książkę, a jednocześnie umożliwiają wyciszenie potrzebne przed snem.

Dziecięce lampki do czytania są dostępne w różnych wzorach i kolorach. Podłączone bezpośrednio do sieci elektrycznej, zasilane prądem z gniazdka lub na baterie muszą być wygodne w użytkowaniu, trwałe i przede wszystkim bezpieczne. Takie lampki najczęściej przypominają postacie z ulubionych bajek, zwierzątka lub rośliny.

Dzieki w tipi czytające książkę przy lampce podłogowej

Lampka do czytania na biurko

Czytać można nie tylko w łóżku czy przed snem. Tę czynność wykonujemy również w pracy. Przeglądanie obszernych raportów i analiz, szczegółowej dokumentacji czy akt, wymaga bardzo dobrego oświetlenia. Takie zapewniają niewątpliwie lampki na biurko.

Lampy typowo gabinetowe stylizowane lub klasyczne mogą pełnić funkcję użytkową i ozdobną. Pozwalają na długotrwałe czytanie, także po zmroku. Stylowe lampki na biurko można spotkać także w gabinetach lekarskich, na recepcjach, w bankach, czyli wszędzie tam, gdzie dużo się czyta i pisze.

Właśnie dlatego, oświetlenie biurkowe przydaje się także uczniom i studentom. Poza tym, że rozświetla dany fragment tekstu, to dodatkowo ułatwia odrobienie pracy domowej, przygotowanie zadania plastycznego czy referatu. Lampki na biurko dla dzieci i młodzieży mogą przybierać różnorodne kształty. Projektowane w różnych stylach, łatwe są w dopasowaniu do całej aranżacji miejsca.

Lampka do czytania z klipsem

Wysoką wygodę użytkowania podczas czytania zapewniają także lampki do czytania z klipsem. Umocowane na brzegu stolika lub biurka, zapewniają odpowiednią dawkę światła potrzebną do pracy, czytania lektur czy przeglądania drobiazgowych projektów.

Lampki ze specjalnym uchwytem mają zazwyczaj elastyczne ramię i niewielki klosz z możliwością zmiany kierunku światła. Te najmniejsze, wyposażone jedynie w długie ramię zakończone niewielką główką z żarówką, można bez problemu schować do walizki w podróży służbowej.

Źródło tekstu: https://lampoteka.pl/blog/jak-dobrac-lampe-do-czytania