Jak przewieźć 2, 3 a nawet 4 rowery? Krótko o platformach rowerowych

Więcej o bagażniku na rowery na hak na https://ebagaznik.pl/pl/c/Platformy-rowerowe/66.

Budowa tras dla rowerów nie tylko w największych miastach, ale również w szeregu miejscowości turystycznych w Polsce i za granicą przyczyniła się do tego, iż pakując się na wakacje zastanawiamy się, czy wziąć ze sobą rower. Gdy podróżujemy w pojedynkę i nasz rower się składa, można po prostu spakować go do bagażnika samochodu. Problemy pojawiają się, gdy podróżujemy z kilkuosobową rodziną i musimy zapakować 2-3 rowery. W takim wypadku trzeba użyć platformy rowerowej na hak.

Platforma rowerowa a uchwyt rowerowy na dach – czym się różnią?

Rowery można przewozić na dachu samochodu, montując na nim specjalne uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego, bądź na platformie rowerowej instalowanej na haku. Tak pierwsza, jak i druga opcja pozwala na transport aż do 4 jednośladów. Uchwyty rowerowe są tańszym rozwiązaniem, jednak mają też kilka wad. Zamocowanie, a potem zdjęcie z nich roweru, bywa kłopotliwe przede wszystkim dla niewysokich osób. Ponadto ułożenie roweru na uchwytach dachowych zmienia wysokość pojazdu, i o ile zazwyczaj nie przeszkadza to w czasie przejazdu pod niskimi kładkami dla pieszych, mostami czy bramami, to zmienia sterowność samochodu ze względu na większą podatność na intensywne powiewy wiatru. Natomiast platformy rowerowe instalowane na hak wydłużają pojazdy, skutkiem tego osoby je prowadzące powinni zachować większą ostrożność podczas parkowania tyłem i cofania pojazdu. Jednoślady ułożone na platformie nieraz też wychodzą poza krawędź samochodu, a to może utrudniać wymijanie innych pojazdów na wąskich uliczkach.

Zanim kupisz bagażnik rowerowy sprawdź jego maksymalny udźwig i sposób zabezpieczenia rowerów

Decydując się na kupno bagażnika rowerowego na hak należy wcześniej uwzględnić kilka kwestii. Nie jest to najtańszy sprzęt, dlatego powinno się już na wstępie określić ile sztuk rowerów maksymalnie będziemy chcieli przetransportować. Platforma rowerowa od znanego producenta, np. od Thule, będzie służyła nam lata i o ile kupujemy ją myśląc o rodzinnych wyjazdach, trzeba postawić na taką, na której zawiesimy 3 czy też 4 rowery. Inną znaczącą kwestią jest znajomość łącznej masy rowerów – przed kupnem platformy powinno się zweryfikować czy udźwignie ona ładunek jaki chcemy na niej zawiesić. Sprawdźmy też jak doczepiane są rowery do bagażnika na hak. Więcej uchwytów utrzymujących jednoślad na miejscu zmniejsza ryzyko jego przemieszczenia się w czasie podróży, skutkujące możliwym uszkodzeniem karoserii. W przypadku niepewności, jaki bagażnik na rower kupić, polecamy zwrócić się po wskazówki do pracownika sklepu posiadającego w ofercie taki sprzęt.

Nasze dane kontaktowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]