E-faktury. Zdobądź więcej informacji.
System faktur ustrukturyzowanych miał planowo funkcjonować już w październiku 2021 r., ale finalnie osoby prowadzące działalność na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać trochę dłużej. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym korzystanie z KSeF jest opcjonalne, zaczynając od roku 2023 stanie się to obligatoryjne dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla właścicieli przedsiębiorstw zwolnionych z podatku od towarów i usług.
Faktury ustrukturyzowane – jednolity format dokumentów
Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który posiada precyzyjnie zdefiniowaną strukturę informacji zakodowanych z użyciem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania właściwie mało co mówi człowiekowi, który nie wie jak go odczytać, ale dla stosownej aplikacji do wystawiania i rozliczania faktur dokument tego typu jest doskonale klarowny. Za sprawą tego, iż faktury mają jednakowy format bez względu na to których aplikacji księgowych użyją kontrahenci transakcji, informacje będące składnikami faktury ustrukturyzowanej będą odczytane jednakowo. Jest to znaczący postęp głównie dla biur rachunkowych, które do tej pory raz za razem mają do czynienia z przypadkami błędnego odczytywania przez aplikacje księgowe informacji z faktur przekazywanych przez klientów w formie pliku PDF bądź fotografii faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane całkowicie wykluczają możliwość błędu przy wprowadzaniu danych z faktury przez księgowego, a także nieprawidłowego ich odczytania przez technologię OCR.
Korzystanie z Krajowego Systemu Faktur zwalnia z obowiązku wysyłania pliku JPK_FA
Każdy przedsiębiorca stycznia 2021 r. może odebrać i wystawić faktury ustrukturyzowane za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą przede wszystkim są zwolnieni z konieczności przesyłania pliku JPK_FA, szybciej odbiorą zwrot podatku VAT oraz zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mogą być pewni, że faktury się nie zawieruszą (system zachowuje dane o nich przez dekadę). Z kolei Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które umożliwia dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem w wyższym stopniu przeciwdziała wykroczeniom w obszarze podatku dochodowego, akcyzowego i od towarów i usług. Co istotne, obowiązek stosowania KSeF nie zamyka drogi do korzystania z zewnętrznej aplikacji księgowej, jednak należy dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]