system rozliczeń swift

System rozliczeń SWIFT – co to?

Mimo, że de facto codziennie korzystamy z przelewów bankowych, masa osób po raz pierwszy usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych XX wieku i stanowi jeden z fundamentów sprawnego działania światowego rynku finansów.

Po co nam system rozliczeń SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednakże tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby bez wątpienia o wiele bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, ale nie jedyny działający współcześnie system tego rodzaju. Poza nim np. w Naszym kraju korzysta się również z systemów: SEPA, SORBNET oraz Elixir.Na świecie funkcjonują także różne systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia między bankami na obszarze jednego państwa.

Co jest zatem główną zaletą systemu bankowego SWIFT? Obejmuje on niemal wszystkie państwa na świecie i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dziś przekroczyła już 10 tysięcy, ale także giełdy, domy maklerskie oraz wiele innych instytucji finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter oraz cyfr). Dopuszczalne jest także przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod ma 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – przedstawiamy kody BIC największych polskich banków

Nawet jeżeli tylko od czasu do czasu realizujesz transakcje międzynarodowe, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie ekspresowo odszukać taką informację. Niżej znajdziesz kody BIC kilku największych banków, prowadzących placówki w Polsce.

– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]