Badania psychologiczne kierowców – dla kogo są obowiązkowe?

Sprawdź, kto ma w swojej ofercie badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała. Kliknij tutaj

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnej mierze wpływają umiejętności obsługujących jeżdżące po nich pojazdy. Naprawdę istotne jest to w przypadku kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i busów. W ich sytuacji istotne są tak kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich zawodów zgodnie z prawem muszą regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ten temat parę zdań. Jak często powinny być wykonywane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Przebieg badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców muszą być wykonywane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy ukończyli 50 lat – muszą bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który najpierw przeprowadza badania charakterologiczne. Przybierają one formę konwersacji z badanym, w czasie której odpowiada on na zadania na temat zachowań w skrajnych sytuacjach. Kolejna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem przeprowadzane są badania na specjalnych urządzeniach, w czasie których badana jest percepcja prędkości, podzielność uwagi zdolność szybkiego reagowania czy widzenie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej trakcie informuje go, czy przeszedł badanie. Co istotne, powinniśmy pamiętać, że nie dla każdego ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców można na szczęście trochę zwiększyć. Jak? W internecie znajdziemy liczne filmy pokazujące działanie urządzeń, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]