Badania psychologiczne kierowców – po co je wykonujemy?

Potrzebujesz zlecić badania psychotechniczne Bielsko Biała? Kliknij tutaj

Badania psychologiczne mają niezwykle szerokie zastosowanie. To nie tylko sposób bliższego poznania siebie, ale też poznania cech psychologicznych jednostki, które niezbędne są do pełnienia określonych prac. Spośród tych badań osobną grupę stanowią badania psychologiczne kierowców.

Na czym polegają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy mają obowiązek wykonać badania psychotechniczne, nierzadko mocno się ich obawiają. Okazuje się jednak, że naprawdę strach ma wielkie oczy. Komplet badań zbudowana jest z wywiadu psychologicznego, testów inteligencji, testów osobowościowych oraz testów aparaturowych, które pozwalają ocenić chociażby szybkość reakcji. Testy służące do pomiaru inteligencji mają za zadanie ocenić zdolności intelektualne jednostki poddawanej badaniu. Testy osobowościowe oceniają cechy charakteru. Ujmują m.in: ekstra- oraz introwersję, psychotyzm i neurotyzm. W wypadku testów aparaturowych psycholog sięga po aparat krzyżowy, miernik czasu reakcji, stereometr, wirometr oraz ciemnię. Testy nie nakładają konieczności żadnego uprzedniego przygotowania. Osoby, które muszą nosić okulary, powinny jedynie pamiętać, by wziąć je ze sobą na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto musi się im poddać?

Badania kierowców obejmują między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1+E, C1, C, C+E, D1+E, D1, D i D+E. Przejść muszą je także osoby, które chciałyby wykonywać zawód egzaminatora i instruktora nauki jazdy. Są wymagane w przypadku kandydatów na operatorów wózków widłowych i kierowców taksówek. Warto dodać, że poddać muszą się im także ci kierowcy, którzy utracili prawo jazdy jako konsekwencję prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Ważność tego typu badań jest różna i zależy od kategorii osób, które się im poddają. I tak chociażby w przypadku kierowców planujących odzyskać prawo jazdy po utracie dokumentu za prowadzenie samochodu po spożyciu napoi alkoholowych badania te są bezterminowe. Wystarczy poddać się im jedynie raz.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]