Kupno samochodu na rynku wtórnym zwykle związane jest z pewnym ryzykiem – takie auto jest naturalnie o wiele tańszy aniżeli pojazd kupiony prosto z salonu, jednak może skrywać różne wady. Jak wybrać sprawne technicznie auto i ustrzec się straty pieniędzy?
Kupno samochodu używanego – weryfikacja historii pojazdu
Każdego roku wielu Polaków decyduje się na kupno auta z drugiej ręki, co pozwala oszczędzić aż do kilku tysięcy złotych w porównaniu do pojazdów nabywanych bezpośrednio z salonów. Transakcje tego rodzaju nie zawsze są pomyślne – zdarza się, iż prawdziwy stan techniczny auta jest zatajony przez zbywcę, a zamaskowane defekty wychodzą na jaw po kilku dobach od zakupu. Jak uniknąć takich przypadków i odnaleźć samochód na miarę naszych potrzeb? Przed transakcją istotne jest gruntowne zweryfikowanie auta, między innymi poprzez sprawdzenie historii samochodu. Można tego dokonać po VIN – dzięki niemu możemy sprawdzić, kto był posiadaczem wozu, znaleźć dane o potencjalnych kolizjach, wadach, a także kradzieżach pojazdu. Należy także sprawdzić stan techniczny samochodu przy pomocy specjalistycznego urządzenia do diagnostyki – demaskuje to zatajone defekty.
Inspekcja auta przed zakupem – co jest sprawdzane?
Nie wiesz, co warto sprawdzić podczas zakupu używanego pojazdu? A może nie dysponujesz czasem na samodzielne przejrzenie stanu samochodu? W uniknięciu bolesnych niespodzianek pomoże rzeczowa inspekcja auta, którą mogą wykonać wykwalifikowane firmy. Przedsiębiorstwa tego typu mają w dyspozycji specjalistyczne aparaty do diagnostyki, które wykorzystują m.in. do analizy grubości lakieru. Pracownicy firmy dojeżdżają do punktu, w którym stoi samochód, sczytują VIN, sprawdzają, czy pojazd nie był przedmiotem kradzieży, a po zakończonej kontroli przygotowują fotorelację i wielopunktowy protokół dotyczące stanu samochodu.