urolog kraków

Czym na co dzień zajmują się lekarze urolodzy?

Konsultacja z urologiem wywołuje u sporej części pacjentów skrępowanie. Choroby, którymi zajmuje się urologia, postrzegane są jako niezmiernie krępujące, co sprawia, iż pacjenci, którzy odnotowali u siebie niepokojące przejawy choroby, w szeregu przypadków wahają się przez wiele miesięcy zanim zdecydują się na wizytę u specjalisty. Takie postępowanie jednakże może skutkować daleko idącymi następstwami dla układu moczowego.

Masz problemy z nietrzymaniem moczu? Umów się do urologa!

Zadaniem urologii jest rozpoznanie oraz leczenie diagnostyką i leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Organy tego układu są odpowiedzialne między innymi za wydalanie z ustroju zbędnych soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako uboczny produkt metabolizmu białek, czy produkcję hormonów. Na schorzenia układu moczowego może wskazywać masa różnych objawów, które niejednokrotnie są lekceważone przez pacjentów z nadzieją, iż same miną. Na które wobec tego objawy trzeba zwrócić baczną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym umówieniem się na badanie urologiczne? Są to zwłaszcza wszelakie zmiany związane z moczem, a więc obecność w nim krwi albo ropy, jego ciemne zabarwienie czy spienienie, ale też nieregularny strumień moczu, pieczenie lub ból przy jego wydalaniu, nie kontrolowanie moczu bądź wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre symptomy bywają też mniej ewidentne, przykładowo spuchnięcie stóp, nadciśnienie tętnicze oraz ból pleców bądź podbrzusza. Urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, toteż mężczyźni powinni zgłosić się do niego jeśli doświadczają problemów związanych z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w spermie), ze stulejką, podtrzymaniem erekcji czy kiedy dostrzegą jakiekolwiek zmiany na prąciu lub jądrach. Trzeba także zaakcentować, że panowie po ukończeniu 40 roku życia powinni cyklicznie umawiać się na kontrolne badanie prostaty.

Codzienność pracy urologa – wazektomia, leczenie stulejki i złożone zabiegi

Pacjenci na ogół przychodzą do gabinetu urologa celem wykonania biopsji gruczołu sterczowego (pozwalającej na rozpoznanie nowotworu tego organu), cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), konsultacji dotyczącej wazektomii, a także leczenia stulejki, wodniaka jądra czy też torbieli nerek. Lekarze urolodzy na co dzień wykonują też mnóstwo złożonych zabiegów, jak m.in. plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego, przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego i nefrektomia (a więc usunięcie nerki).

Nasze dane kontaktowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]