Endodoncja mikroskopowa – nowoczesne metody

Leczenie kanałowe dla większości czytelników nie jest przyjemnym zagadnieniem. Dziś zaś, wykorzystując odpowiednie sprzęty i – przede wszystkim – skuteczne środki znieczulające, lekarze mogą zagwarantować pacjentom, że leczenie będzie całkowicie bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się potrzebne za każdym razem, kiedy rozwinie się zapalenie miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu supercienkich narzędzi, dzięki czemu stomatolog może dotrzeć do najgłębiej zlokalizowanych tkanek zęba. Warto przy tym pamiętać, iż w leczeniu kanałowym korzysta się także z innych, często bardzo zaawansowanych technologicznie sprzętów. Jakich?

Sprzęt do leczenia kanałowego

Oprócz sprzętów manualnych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym naprawdę istotne są mikroskopy operacyjne, bo obraz ze środka zęba przesyłają do ekranu w zasięgu wzroku dentysty, ograniczając niemal całkowicie niebezpieczeństwo wszelkiego rodzaju pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne będzie także mierzenie głębokości kanałów. Wypracowanie dużej dokładności ułatwiają specjalne urządzenia cyfrowe – endometry. Poza tym stomatolodzy wykorzystują także specjalne narzędzia, które umożliwiają automatyczne opracowanie kanałów, a dzięki temu – znaczne przyspieszenie wizyty oraz polepszenie komfortu leczonego.

Refundowane leczenie kanałowe

Decydując się na leczenie kanałowe warto wiedzieć, że nie we wszystkich sytuacjach będzie ono fundowane przez NFZ. Darmowe leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami gwarantowane jest pacjentom niepełnoletnim. Pozostali nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów z przodu – kłów i siekaczy. Leczenie kanałowe zębów tylnych jest zaś pełnopłatne. Jeśli jest ono niezbędne, warto wybrać się do dentysty posługującego się nowoczesnymi akcesoriami i wcześniej sprawdzić, co o leczeniu u niego dotychczasowi klienci mówią w internecie.