Implantologia – uzupełnianie ubytków w uzębieniu

Implanty zębów to najlepsza metoda na pozbycie się braków w uzębieniu. Sprawdzą się zarówno w przypadku ogólnego bezzębia, jak i gdy brak nam jednego zęba. Ich największymi atutami są naturalny wygląd oraz względnie łatwa pielęgnacja – implant wraz z koronąwygląda zupełnie jak prawdziwy ząb. Przed ich założeniem nie ma konieczności szlifowania sąsiednich zębów, jest to zatem mniej dotkliwe dla pacjenta aniżeli zakładanie pełnej protezy lub mostu. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak wygląda ów proces i jak trzeba się do niego przygotować.

Implanty stomatologiczne – jak przebiega ich założenie?

Zabieg założenia implantów zębowych rozpoczyna się od podania pacjentowi anestetyku. Równie ważne jest też stosowne nastawienie i opanowanie nerwów. W następnej kolejności dentysta wykonuje nacięcie dziąsła. To pozwala na dotarcie do kości i uformowanie w niej miejsca na implant. W tym celu korzysta się z technik piezochirurgii oraz specjalnie dobranych wierteł. To najbardziej skomplikowany etap zabiegu – chirurg stomatologiczny musi wykazać się wyczuciem i doświadczeniem. Dokładność ważna jest również przy umieszczeniu implantu stomatologicznego w kości. Kiedy ten znajdzie się w planowanym miejscu, lekarz musi już tylko zaszyć dziąsło pacjenta.

Implanty zębowe a leki znieczulające

Myśl o wszczepieniu implantu zębowego budzi u części pacjentów przerażenie związane z możliwym dotkliwym bólem doświadczanym w czasie zabiegu i bezpośrednio po nim. Na szczęście lęk ten jest zupełnie bezzasadny. Nowoczesna implantologia korzysta z bardzo wydajnych środków przeciwbólowych, zapewniających pacjentowi zachowanie spokoju na fotelu stomatologicznym. Osoby wyjątkowo wrażliwi na odczuwanie bólu mogą ponadto skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego, które kompletnie wyeliminuje problem strachu przed chirurgiem-stomatologiem.