Laserowe usuwanie znamion – kiedy jest możliwe?

Chirurgiczne usuwanie znamion pozwala rozpoznać czerniak – złośliwy nowotwór skóry. Jakie zmiany usuwa się laserowo? Kiedy należy zapisać się na konsultację z lekarzem?

Chirurgiczne usuwanie znamion – zbadaj czy zmiana jest niebezpieczna

Nowotwory skóry to groźne i nierzadko śmiertelne choroby, które są powiązane wprost ze zbyt długą ekspozycją na promienie słoneczne. Nowoczesna diagnostyka nowotworów skóry oraz dermatochirurgia, czyli dział nauk medycznych parający się usuwaniem znamion tkanki skórnej, są w stanie sprawnie uchronić pacjentów przed nowotworami, także złośliwymi. Najistotniejsze są oczywiście profilaktyka oraz okresowe badania. Każdy z nas powinien raz na rok odwiedzić dermatologa i przyjrzeć się podejrzanym zmianom skórne, m.in. przy pomocy dermatoskopu. Jakie zmiany można usunąć? Usuwanie znamion można przeprowadzić w przypadku znamion melanocytowych, pieprzyków, a także narośli skórnych oraz naczyniaków. Kiedy musimy zdiagnozować w badaniu histopatologicznym, czy jakaś zmiana (np. przebarwienie posłoneczne), jest niebezpieczna i czy nie rozwinie się w najbliższym czasie w nowotwór skóry powinno się wtedy wykonać chirurgiczne usuwanie znamion.

Kiedy możliwe jest laserowe usuwanie znamion?

Kiedy z kolei można wykonać laserowe usuwanie znamion? W takim przypadku to lekarz musi uprzednio potwierdzić, że zmiana ma niezłośliwy charakter. Niestety usuwanie znamion laserem nie daje możliwości przeprowadzenia badania histopatologicznego. Zmiany w wielu przypadkach nie są też likwidowane w całości. Natomiast podczas zabiegu chirurgicznego, znamiona skórne są usuwane z pewnym marginesem, a następnie badane histopatologicznie. To w tej chwili najlepszy sposób diagnozowania czerniaka. Sam zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i trwa około 3 kwadranse. Po wycięciu zmiany należy raz dziennie dezynfekować ranę. Szwy zdejmuje się po 2 tygodniach od zabiegu.