biopsja gruczołu krokowego

Przebieg biopsji fuzyjnej prostaty

Prostata, inaczej gruczoł sterczowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem wymiarów oraz kształtu do orzecha włoskiego. Znajduje się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada głównie za wytwarzanie płynu, w którym transferowana jest sperma. Kłopoty z prostatą rozpoczynają się u wielu panów wraz z wiekiem, w związku z tym tak kluczowe jest jej regularne badanie. Daje to szansę ujawnienia przerostu bądź zapalenia tego gruczołu, jak również wczesnego zauważenia alarmujących zmian nowotworowych. Powinno się podkreślić, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie wolno lekceważyć ryzyka jego prawdopodobnego powstania.

Trudności oddawaniem moczu i wzwodem – alarmujące symptomy

Mężczyźni po 45 roku życia powinni regularnie odwiedzać urologa, w szczególności jeżeli spostrzegli alarmujące objawy związane z oddawaniem moczu, jak np. ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, trudności w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, problemy z erekcją i ejakulacją, ale także krew w moczu czy jego pulsacyjny strumień. Jeżeli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby domniemywać możliwość rozwoju raka, lekarz zleci badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza ogromne niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu. Żeby jednak mieć absolutną pewność, potrzebne jest wykonanie biopsji prostaty.

Jak przebiega biopsja fuzyjna prostaty?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczoły sterczowego, prowadzona w warunkach szpitalnych, która dzięki zastosowaniu równocześnie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia uzyskanie wycinków tkanki daleko precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu korzysta się tylko z obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg, który przeważnie trwa około pół godziny. Prócz tego pacjent pozostaje także po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, stąd pełna procedura zamyka się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest w zasadzie bezbolesna, ponieważ prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym. Uzyskane wycinki gruczołu są potem sprawdzane przez patomorfologa, który ocenia czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu są pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. alergia na niektóre leki, korzystanie z rozrusznika serca i zaburzenia krzepliwości krwi. W związku z tym zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszystkie pytania wywiadu medycznego.

Nasze dane kontaktowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]